Molekulární a buněčná biologie

Jednou z nevděčných, ale nezbytných úloh nakladatele je vidět realitu zájmu lékařů o jednotlivé obory, podobory a témata. V tomto ohledu má molekulární a buněčná biologie zvláštní místo. Jestliže se tato původně převážně teoretická a výzkumná oblast dostala v 80. letech do centra prakticky všech teoretických oborů medicíny, pak rozvoj imunologie a onkologie - a konec konců celé moderní farmakoterapie - přivedl v posledních 20 letech molekulární a buněčnou biologii do centra klinické medicíny. Potud je vše v pořádku. Realita je však taková, že naprostá většina klinicky orientovaných lékařů v podstatě o molekulárně biologické děje a buněčnou signalizaci ztratila zájem. Důvodem je všeobecně (a ne neprávem) rozšířený pocit, že celá molekulární a buněčná biologie je obrovský babylon, kde všichni mluví nesrozumitelnými jazyky plnými zkratek s převážně nesmyslným vysvětlením. 

Mluvíme zde o ilustracích a je třeba přiznat, že obecně články a kapitoly na toto téma bývají bohatě ilustrovány. Až na výjimky však jde o složitá schémata snažící se postihnout najednou všechny možné děje ... výsledek pak jen posiluje pocit zmatku. 

Nakladatelství Maxdorf vyznávalo vždy filozofii srozumitelnosti, didaktičnosti a názornosti. Molekulární a buněčná biologie je oblast, které se - ve spolupráci s mými bývalými fakultními kolegy na straně jedné a s pomocí našich grafiků na straně druhé - věnujeme intenzivně po celou dobu existence nakladatelství. Fascinace jednoduchostí a modulárností veškerých elementárních dějů je v podkladu dlouhodobého budování "grafické stavebnice buněčné signalizace". Podle analýzy lidského genomu existuje kolem 600 různých proteinkánáz (většina je skutečně známa jen pod různými zkratkami), všechny však mají prakticky stejnou strukturu (tedy tvar), stejně fungují a několik možných mechanismů jejich aktivace lze snadno pochopit ze znalosti struktury. Každý protein má výsledně nějaký tvar, každý komunikuje s ostatními na základě jednoduchých a dobře pochopitelných principů.

Naše ilustrace se snaží oživit zájem o teoretické základy medicíny a v případě autorova přání rádi dodáme ilustrace prakticky ke každému ději, který si to obsahově zaslouží.  

Zde je několik ilustrací náhodně vybraných z publikací z posledního roku.


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.

Poslat na kindle

nebo

stáhnout do počítače